Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (525 entries)

en: Whoops, you forgot to specify a form ID.
pt: Você esqueceu de especificar o ID do formulário.

en: Form submission stats/rates successfully reset.
pt: Estatísticas/Taxas de envio de formulários reinicializadas com sucesso.

en: There was an error trying to reset the form submission stats/rates. Please try again. If this error persists, please contact the YIKES Inc. support team.
pt: Ocorreu um erro ao reinicializar as estatísticas/taxas de envio de formulários. Por favor tente novamente. Se o erro persistir, por favor entre em contato com a equipe de suporte do YIKES Inc.

en: Reset Stats
pt: Reinicializar Estatísticas

en: If you have any problems with the form, send an email to <a href='mailto:support@yikesinc.com'>support@yikesinc.com</a> and a ticket will be created.
pt: Caso surja algum problema com o formulário, envie um email para <a href='mailto:support@yikesinc.com'>support@yikesinc.com</a> e será aberta uma solicitação de atendimento.

en: An email field is required for all MailChimp forms. Please add an email field to this form.
pt: O campo de email é obrigatório para todo e qualquer formulário MailChimp. Por favor adicione um campo de email a este formulário.

en: Whoops! It looks like you enabled reCAPTCHA but forgot to enter the reCAPTCHA secret key!
pt: Erro: Você deve ter habilitado o reCAPTCHA mas esquecido de inserir o reCAPTCHA secret

en: Please enter a valid URL to the image.
pt: Insira uma URL válida para a imagem.

en: International Phone number (eg: #-###-###-####)
pt: Número de telefone internacional (ex: #-###-###-####))

en: US Phone Number (###) ### - ####
pt: Número de telefone dos EUA (###) ### - ####

en: 5 digit zip code, numbers only
pt: CEP de 5 dígitos, números apenas

en: It looks like we've run into a reCaptcha error. Please refresh the page and try again.
pt: Erro no ReCaptcha. Recarregue a página e tente novamente.

en: Errors
pt: Erros

en: Please enter a valid URL to the website.
pt: Insira uma URL válida.

en: Note
pt: Nota

en: You have not been subscribed to our mailing list. %s is already subscribed to this list.
pt: Você não foi cadastrado agora, porque %s já se encontra cadastrado.

en: Whoops, you shouldn't be accessing this file directly. Abort!
pt: Você não deveria estar acessando este arquivo diretamente. Aborte a operação, volte atrás.

en: It looks like the function file_get_contents() is disabled on your server. We cannot retrieve the contents of the error log.
pt: Aparentemente, a função file_get_contents() está desabilitada no seu servidor. Não é possível resgatar os dados do catálogo de erros.

en: There was an error during import. If you continue to run into issues, please reach out to the Yikes Inc. support team.
pt: Erro durante a importação. Se continuar a ter problemas, entre em contato com a equipe de suporte do YIKES Inc.

en: Attempt to Create Error Log
pt: Tentar Criar Catálogo de Erros

en: Error Log Missing
pt: Catálogo de Erros Inexistente

en: It looks like your error log file is missing. You can attempt to create one by clicking the button below.
pt: Seu catálogo de erros está inexistente. Tente criar um, clicando no botão abaixo.

en: To start logging errors toggle on the 'Enable Debugging' option above.
pt: Para começar a catalogar erros, utilize a opção “Habilitar Debugging”, acina.

en: No errors logged.
pt: Nenhum erro catalogado.

en: Credits
pt: Créditos

en: MailChimp Done Right
pt: Formulários MailChimp Bem Feitos

en: Page:
pt: Página:

en: Type:
pt: Tipo:

en: Time:
pt: Hora:

en: Getting Started
pt: Primeiros Passos

en: What's New
pt: O Que Há de Novo

en: Intuitive Settings Page
pt: Pagina de Configurações Intuitivas

en: Settings Page
pt: Pagina de Configurações

en: We've re-laid out the settings page to allow for a more intuitive workflow. All of your settings are neatly tucked away in their respective setting tab.
pt: Redesenhamos a página de configurações a fim de permitir fluxo de trabalho mais intuitivo. Todas as configurações disponíveis se encontram agrupadas nas suas respectivas abas de configuração.

en: Now you can toggle single/double optins, trigger sending welcome emails or updating an existing subscriber on a per form basis and directly from within the plugin!
pt: Agora ficou possível escolher entre single/double opt-ins, programar envio de emails de boas vindas ou atualizar os dados de um dado usuário já existente, a cada novo formulário preenchido por ele, ou diretamente através do plugin!

en: Along with the opt-in toggles, you have the ability to toggle ajax form submissions, redirecting users after a successful sign up and more!
pt: Concomitante às opções de opt-in, é possível optar por AJAX submit, redirecionar usuários após terem se dadastrado, etc.

en: Form Setting Toggles
pt: Opções de Configuração de Formulário

en: Form Toggles
pt: Opções de Formulário

en: Documentation | Hooks and Filters
pt: Documentação | Hooks e Filtros

en: Check out the documentation for a complete list of the available hooks and filters.
pt: Confira a documentação para obter uma lista completa de hooks e filtros.

en: YIKES Easy Forms for MailChimp was fully reconstructed from the ground up. From the get go we had extensibility in mind, and built in a ton of hooks and filters for our users to take advantage of. This allows for full control over your forms, the data begin submitted to MailChimp and tons of new add-ons to be built alongside the base plugin.
pt: O plugin Easy Forms for MailChimp do YIKES foi reconstruído totalmente do zero. Desde o início, tivemos em mente torná-lo extensível, de modo que construímos inúmeros filtros e hooks para nossos usuários configurarem. Isso permite pleno controle de seus formulários, dos dados enviados para o MailChimp e muitos novos add-ons a serem desenvolvidos paralelamente ao plugin básico.

en: Fully Extensible
pt: Totalmente extensível

en: Before you can start collecting form submissions to build your mailing list, you'll need to create your first form. You can create as many forms as you like and assign each form to one or multiple mailing lists.
pt: Antes de mais nada é necessário criar seu primeiro formulário. Só então poderá coletar emails para seu mailing list. É possível criar tantos formulários quantos desejar e associá-los a um único ou diversos mailing lists.

en: Edit Form Screenshot
pt: Screenshot de Edição de Formulário

en: Form Management Re-Imagined
pt: Gestão Reimaginada de Formulários

en: For plugin documentation, visit our <a href="%s" title="Knowledge Base" target="_blank">knowledge base</a>.
pt: Para documentação do plugin, visite nossa <a href=“%s” title=“Knowledge Base” target=“_blank”>base de conhecimento</a>.

en: Priority Support
pt: Suporte Prioritário

en: If you want immediate support, please consider purchasing an add-on or developer License. Not only will you get 1 full year of automatic updates and priority support, you will enjoy the tons of features packed into our add-ons that are not available in the free version.
pt: Para ganhar suporte imediato, basta comprar um add-on ou uma licença de desenvolvedor. Você não apenas ganha direito a 1 ano completo de atualizações automáticas e suporte prioritário, mas também ganhará inúmeras funcionalidades, através dos add-ons, que não estão disponíveis na versão gratuita do plugin.

en: WordPress Plugin Directory
pt: Diretório de Plugins do WordPress

en: Free Support
pt: Suporte Gratuito

en: If you need help using the free version of the plugin, you can post support inquiries to one of two locations.
pt: Caso precise de ajuda com a versão gratuita do plugin, você pode postar perguntas de suporte em um dentre dois locais.

en: Need Support?
pt: Precisa de ajuda?

en: Add Form to Widget
pt: Inserir Formulário ao Widget

en: We've created a MailChimp widget to easily add forms to any sidebar or widgetized area on your site. The widget allows you to select from any created forms.
pt: Criamos um widget MailChimp que permite inserir formulários de cadastramento em qualquer barra lateral ou área que comporta widgets no seu site. O widget MailChimp comporta qualquer formulário que você tenha criado.

en: When you're ready to add your MailChimp opt-in form to a page or post, you can click on the small MailChimp button in the content editor toolbar.
pt: Quando quiser inserir um formulário de cadastro numa página ou post, basta clicar no ícone do MailChimp na barra de ferramentas do editor de conteúdo.

en: Add Form to Page/Post
pt: Adicionar Formulário ao Post/Página

en: Add field to form screenshot
pt: Adicionar campo ao screenshot do formulário.

en: Quickly and easily switch which list the form is associated with, toggle single or double optin, whether the welcome email should be sent, toggle AJAX form submissions and more. Get customizing!
pt: Altere fácil e rapidamente a Lista do MailChimp que deseja associar ao formulário; escolha entre single ou double opt-in; se um email de boas-vindas deve ou não ser enviado; se deseja usar AJAX para o envio dos formulários; e mais. Comece a configurar!

en: Once created, you can customize the form. This includes editing the success and error messages displayed to the user, choosing which fields or interest groups are displayed, adding CSS classes to fields, assigning default values amp; placeholders and tons more!
pt: Uma vez criado um formulário, é possível configurá-lo, inclusive editando as mensagens de sucesso e erro apresentadas ao usuário, escolhendo quais campos (fields do MailChimp) ou interest groups do MailChimp) serão mostrados, adicionar classes de CSS aos campos, designar diferentes valores amp; placeholders e muito mais!

en: Customize the Form
pt: Configurar o Formulário

en: Once you create a form, you can choose which fields you want to add to it and customize the success and error messages returned by MailChimp.
pt: Uma vez criado um formulário, é possível escolher quais campos adicionar a ele, bem como configurar as mensagens de erro ou sucesso apresentadas pelo MailChimp.

en: Additional Options
pt: Opções Adicionais

en: Before you can start collecting users email addresses and building your mailing list, you'll need to create your first form. You can create as many forms as you'd like and assign each form to the same or different mailing lists.
pt: Antes de mais nada é necessário criar seu primeiro formulário. Só então poderá coletar emails para seu mailing list. É possível criar tantos formulários quantos desejar e associá-los a um único ou diversos mailing lists.

en: Creating Your First Opt-In Form
pt: Criando seu primeiro Formulário de Cadastramento

en: Before you can create any opt-in forms, you'll first need to enter your MailChimp API key into the <a href='%s' title='Yikes Easy MailChimp Settings'>settings page</a>
pt: Antes de criar formulários de cadastramento, é necessário inserir a API key do seu MailChimp na <a href='%s' title=‘Página de Configurações do Easy MailChimp Settings do YIKES’>página de configurações</a>

en: There was an error retrieving the contributors list. Please try again later.
pt: Erro ao obter a lista de colaboradores. Tente novamente mais tarde.

en: YIKES Easy Forms for MailChimp is a free plugin licensed under GPL v2, and was meticulously constructed with a whole lot of love by the folks at <a href="%s" target="_blank" title="YIKES Inc.">YIKES Inc.</a> in Philadelphia, PA.
pt: YIKES Easy Forms for MailChimp é um plugin grátis licenciado sob a GPL v2 e foi meticulosamente desenvolvido com muito amor pela equipe do <a href=“%s” target=“_blank” title=“YIKES Inc.”>YIKES Inc.</a> em Filadélfia, Pensilvânia, nos Estados Unidos.

en: View Google Map
pt: Ver Google Map

en: Additional Subscriptions
pt: Cadastramentos Adicionais

en: Delete Subscriber
pt: Deletar Assinante

en: Deleting this subscriber will completely remove %s from the "%s" MailChimp list.
pt: Deletar este assinante resultará no descadastramento de %s a lista "%s" do MailChimp.

en: No Other Subscriptions Found.
pt: Não Foram Encontrados Outros Cadastramentos.

en: Additional Subscriptions:
pt: Cadastramentos Adicionais:

en: Signup IP
pt: IP do momento do cadastramento

en: No Subscriber Data Found
pt: Não foram encontrados dados de usuário cadastrado.

en: Fields:
pt: Campos:

en: Location:
pt: Localização:

en: View %s subscriber details below.
pt: Ver detalhes do cadastrado %s abaixo

en: Subscriber Details
pt: Detalhes do Cadastrado

en: We encountered an error:
pt: Erro

en: Edit Segments
pt: Editar Segmentos

en: view conditions
pt: ver condições

en: hide conditions
pt: ocultar condições

en: Segments Overview
pt: Segmentos - Visão Geral

en: Interest Groups Overview
pt: Interest Groups do MailChimp - Visão Geral

en: Default From Name
pt: Nome do Formulário Padrão

en: Default From Email
pt: Email do Formulário Padrão

en: List Rating
pt: Avaliação da Lista

en: Average Subscribers
pt: Média de Cadastrados

en: New Since Last Campaign
pt: Novos Desde a Última Campanha

en: Created
pt: Criado

en: Short Signup URL
pt: URL Abreviada para o Formulário de Cadastramento

en: List Overview
pt: Visão Geral da Lista

en: Go to the last page
pt: Ir para a última página

en: Unsubscribe
pt: Descadastrar

en: No one is currently subscribed to this list.
pt: Não há cadastrados nesta lista.

en: Go to the first page
pt: Ir para a primeira página

en: Go to the previous page
pt: Ir para a página anterior

en: Current page
pt: Página atual

en: Go to the next page
pt: Ir para a próxima página

en: View Info.
pt: Ver info

en: Are you sure you want to unsubscribe
pt: Tem certeza que deseja descadastrar

en: Email Client
pt: Cliente de email

en: User Email
pt: Email do Usuário

en: User Email Address
pt: Email do usuário

en: Add New Subscriber
pt: Adicionar Novo Cadastrado

en: We've encountered an error trying to remove the subscriber. Please try again. If the error persists please get in contact with the YIKES Inc. support staff.
pt: Erro ao descadastrar. Tente novamente. Caso o erro persista, por favor entre em contato com a equipe de suporte do YIKES Inc.

en: User successfully unsubscribed.
pt: Usuário devidamente descadastrado.

en: New Subscriber
pt: Novo Cadastrado

en: View all subscribers below. View additional subscriber info, or add additional fields to this list.
pt: Ver todos os cadastrados abaixo. Ver informações adicionais dos cadastrados, ou adicione campos a esta lista.

en: Old plugin options do not exist. Redirecting you...
pt: Opções antigas do plugin inexistentes. Redirecionando…

en: Migrating old plugin options
pt: Opções de migração do plugin antigo

en: Submit New WordPress.org Support Request
pt: Enviar solicitação de suporte no WordPress.org

en: WordPress.org Issue Tracker Screenshot
pt: Foto de Tela do WordPress.org Issue Tracker

en: Github Issue Tracker Screenshot
pt: Foto de Tela do Github Issue Tracker

en: WordPress.org Plugin Directory
pt: Diretório de Plugins do WordPress.org

en: Use your WordPress.org username to submit support requests on the WordPress Directory support forum.
pt: Utilize o username do seu WordPress.org para apresentar pedidos de suporte no forum de suporte do WordPress.

en: Knowledge Base
pt: Base de Conhecimento

en: knowledge base
pt: base de conhecimento

en: The fastest way to receive free support is to submit a new issue to our GitHub issue tracker.
pt: A maneira mais rápida para receber suporte gratuito é descrevendo a ocorrência de novos problemas no nosso GitHub issue tracker.

en: You've got questions? We have answers!
pt: Perguntas? Temos respostas!

en: Users of the free version of YIKES Inc. Easy Forms for MailChimp are limited to two methods of support. We respond to support requests for the free version of the plugin once a week.
pt: Usuários da versão gratuita do plugin Easy Forms for MailChimp por YIKES Inc. estão limitados a 2 métodos de suporte. Respondemos solicitações de suporte para a versão gratuita uma vez por semana.

en: Error log successfully created. You may now start logging errors.
pt: Catálogo de erros devidamente criado. Pode começar a catalogar os erros.

en: Whoops! We've encountered an error while trying to clear the error log. Please refresh the page and try again. If the error persists please get in touch with the YIKES Inc. support team.
pt: Erro ao apagar o catálogo de erros. Recarregue a página e tente novamente. Se o erro persistir, entre em contato com a equipe de suporte do YIKES Inc.

en: Error log successfully cleared.
pt: Catálogo de erros devidamente apagado.

en: MailChimp API Cache successfully cleared.
pt: Cache do API do MailChimp devidamente apagado.

en: Settings successfully updated.
pt: Configurações atualizadas.

en: Easy Forms for MailChimp allows you to painlessly add MailChimp sign up forms to your WordPress site and track user activity with interactive reports.
pt: EasyForms for MailChimp permite criar, com a maior facilidade, no seu site WordPress, formulários de cadastro para listas de emails do MailChimp, além de rastrear atividades dos usuários através de relatórios interativos.

en: Not Connected
pt: Não Conectado

en: Connected
pt: Conectado

en: Your site is currently connected to the MailChimp API
pt: Seu site está conectado ao API do MailChimp

en: This MailChimp shortcode is now deprecated. Please insert the new shortcode to display this form.
pt: Este shortcode MailChimp não é mais recomendado. Por favor insira o novo shortcode para exibir este formulário.

en: Whoops, it looks like you forgot to assign fields to this form.
pt: Erro: você deve ter esquecido de designar campos a este formulário.

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: Whoops! It looks like you enabled reCAPTCHA but forgot to enter the reCAPTCHA site key!
pt: Erro: você deve ter ativado reCAPTCHA mas esquecido de inserir o reCAPTCHA site key.

en: Whoops, it looks like you forgot to specify a form to display.
pt: Erro: você deve ter esquecido de especificar o formulário que deseja exibir

en: Oh no...This form doesn't exist. Head back to the manage forms page and select a different form.
pt: Erro: este formulário não existe. Volte para a página de configuração de formulários e selecione outro formulário.

en: Whoops, you're not connected to MailChimp. You need to enter a valid MailChimp API key.
pt: Erro: você não está conectado ao MailChimp. É necessário inserir um MailChimp API key válido.

en: Whoops, something went wrong! Please try again.
pt: Ocorreu um erro. Por favor tente novamente.

en: Please refresh the page and try again.
pt: Por favor recarregue a página e tente novamente.

en: Please enter a valid email address.
pt: Por favor, insira um email válido.

en: It looks like you're already subscribed to this list.
pt: Tudo indica que você já estava cadastrado(a).

en: Thank you for subscribing! Check your email for the confirmation message.
pt: Obrigado por se cadastrar! Você deve receber um email com um link de confirmação para clicar. Por favor verifique seu email agora mesmo. Caso não o encontre na caixa de entrada, procure no lixo eletrônico ou caixa de spam.

en: Thank you for subscribing!
pt: Obrigado por se cadastrar!

en: It looks like you forgot to fill in a required field. | It looks like you forgot to fill in %s required fields.
pt[0]: Você deve ter esquecido de preencher um campo obrigatório.
pt[1]: Você deve ter esquecido de preencher %s campos obrigatórios.

en: Error: It looks like the honeypot was filled out and the form was not properly be submitted.
pt: Erro no envio do formulário

en: Error : Sorry, the nonce security check didn't pass. Please reload the page and try again. You may want to try clearing your browser cache as a last attempt.
pt: Erro: Desculpe, a verificação de nonce criptográfico não foi validada. Por favor recarregue a página e tente novamente. Como último recurso, sugere-se que apague o cache de seu navegador.

en: Sign me up for your mailing list.
pt: Cadastre-me no seu mailing list.

en: Enter a title to display
pt: Insira o título a ser exibido

en: Display a MailChimp Opt-In form
pt: Exibir um formulário MailChimp Opt-In

en: Select which form to display.
pt: Selecione qual formulário exibir

en: Thank you for updating to the latest version! Easy Forms for MailChimp by YIKES %s is ready to help take your mailing lists to the next level!
pt: Obrigado por atualizar para a última versão! Easy Forms for MailChimp by YIKES %s está a postos para ajudar a elevar o nível de suas mailing lists.

en: Translators
pt: Tradutores

en: Developers
pt: Desenvolvedores

en: Member Rating: %s star | Member Rating: %s stars
pt[0]: Avaliação: %s estrela
pt[1]: Avaliação: %s estrelas

en: Subscribed:
pt: Cadastrados:

en: not set
pt: não configurado

en: No segments set up for this list.
pt: Nenhum segmento configurado para esta lista.

en: Migration Complete. Please wait...
pt: Migração finalizada. Aguarde…

en: Settings Successfuly Imported
pt: Configurações Importadas Com Sucesso

en: Before submitting a support request, visit our %s.
pt: Antes de solicitar suporte, visite nosso %s.

en: It looks like you are one of our premium users! Fill out the form below to submit a priority support request.
pt: Aparentemente, você é um dos nossos usuários premium! Preencha o formulário abaixo para enviar uma solicitação prioritária de suporte.

en: YIKES Easy Forms for MailChimp settings successfully imported.
pt: Configurações do YIKES Easy Forms for MailChimp foram devidamente importadas.

en: Opt-in forms successfully imported. <a href="%s" title="View Forms">View Forms</a>
pt: Formulários Opt-In devidamente importados. <a href="%s" title="Ver Formulários">Ver Formulários</a>

en: note: the interest groups will not show up on the front end for your users to select from.
pt: nota: os interest groups não serão exibidos no front end, portanto os usuários não poderão seleciona-los.

en: You don't appear to be connected to MailChimp.
pt: Aparentemente, você não está conectado ao MailChimp.

en: You forgot to include the list or form ID.
pt: Você esqueceu de incluir o ID da lista ou formulário.

en: It looks like this list wasn't found. Double check the list with with ID '%s' exists.
pt: Lista não encontrada. Verifique novamente se a lista com ID '%s' existe.

note: Description of the plugin/theme
en: YIKES Easy Forms for MailChimp links your site to MailChimp and allows you to generate and display mailing list opt-in forms anywhere on your site with ease.
pt: YIKES Easy Forms for MailChimp conecta seu site com o MailChimp e permite colocar e visualizar formulários opt-in para mailing lists em qualquer lugar do seu site, com a maior facilidade.

en: Should this form display the description.
pt: Exibir a descrição do formulário.

en: Should this form display the title.
pt: Exibir o título do formulário.

en: File get contents not available
pt: Os conteúdos do arquivo não estão disponíveis

en: View reCAPTCHA Preview
pt: Ver Preview do reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Preview
pt: Ver Preview do reCAPTCHA

en: Enable reCAPTCHA Protection
pt: Habilitar proteção de reCAPTCHA

en: Get Your reCAPTCHA API Key
pt: Obtenha seu reCAPTCHA API Key

en: Get your reCAPTCHA API Key
pt: Obtenha seu reCAPTCHA API Key

en: Nothing is active.
pt: Nada está ativo.

en: reCAPTCHA Settings
pt: Configurações de ReCaptcha

en: reCAPTCHA is a free CAPTCHA service, from Google, that helps protect your site against spam, malicious registrations and other forms of attacks where computers try to disguise themselves as a human. reCAPTCHA will help prevent spammers and bots from submitting data through your MailChimp forms.
pt: reCAPTCHA é um serviço gratuito de CAPTCHA, do Google, que ajuda a proteger seu site contra spam, registros mal-intencionados e outras formas de ataques onde computadores tentam disfarçar-se de ser humano. reCAPTCHA dificulta aos spammers e bots enviar dados através de seus formulários MailChimp.

en: Checkbox Label
pt: Rótulo do Checkbox

en: Precheck Checkbox
pt: Deixar o Quadrado (Checkbox) Pré-Marcado

en: You have not setup any lists. You should head over to MailChimp and setup your first list.
pt: Você não possui listas. Vá para o MailChimp e crise uma.

en: Select a List
pt: Selecione uma Lista

en: Select which plugins or features Easy Forms for MailChimp by Yikes Inc. should integrate with. Depending on which plugins or features you choose to integrate with, an optin checkbox will be generated. For example, the comment form checkbox will generate a checkbox below the standard WordPress comment form to add any new commenters to a pre-determined MailChimp mailing list.
pt: Selecione plugins e/ou funcionalidades para integrar com o Easy Forms for MailChimp by Yikes Inc. Para cada plugin ou funcionalidade selecionados, será criado um quadrado (checkbox) com a opção para o leitor marcar caso deseje ser cadastrado. Por exemplo: o checkbox do campo de comentários gera um quadrado (checkbox) que o leitor poderá marcar para ser adicionado a um mailing list do MailChimp predeterminada.

en: It looks like you haven't created any forms yet.
pt: Você não criou nenhum formulário ainda.

en: Select which forms to export. Leave all checkboxes unchecked to export all of your forms.
pt: Selecione os formulários a serem exportados. Deixe todos os quadrados desmarcados para exportar todos os formulários.

en: Select Forms
pt: Selecionar Formulários

en: Select the forms you would like to export. When you click the download button below, Easy Forms for MailChimp will create a CSV file for you to save to your computer. Once you've saved the download file, you can use the Import tool to import the forms to this or any other site.
pt: Selecione os formulários a exportar. Ao clicar em download, será criado um arquivo CSV para salvar no seu computador. Através da ferramenta de Importar, você pode importar formulários salvos para este ou qualquer outro site.

en: Export Forms
pt: Exportar Formulários

en: Get your API key here
pt: Obtenha sua API key aqui

en: Enter your API key in the field below to connect your site to your MailChimp account.
pt: Insira sua API key do MailChimp no campo abaixo para conectar seu site com sua conta do MailChimp.

en: Error Message
pt: Mensagem de Erro

en: Error Details
pt: Detalhes do Erro

en: Clear Log
pt: Apagar Catálogo

en: Debug Log
pt: Catálogo do Debug

en: Clear MailChimp API Cache
pt: Apagar o Cache do MailChimp API

en: If you encounter an issue with Easy Forms for MailChimp you can toggle on debugging to display advanced error messages and start logging errors.
pt: Em caso de problemas com o Easy Forms for MailChimp, você pode ativar o debugging para exibir mensagens avançadas de erro e catalogá-las.

en: No MailChimp data found in temporary cache storage.
pt: Nenhum dado do MailChimp foi encontrado no cache.

en: Delete all MailChimp data stored in your sites cache. Most data is stored in the cache for 1 hour.
pt: Deletar todos os dados do MailChimp armazenados no cache do seu site. A maioria dos dados permanece no cache por 1 hora.

en: Manage Mailing Lists
pt: Gerenciar Mailing Lists

en: No MailChimp lists found. Head over to <a href="%s" title="MailChimp.com">MailChimp.com</a> to setup your first mailing list. Once thats done you can head back here to customize it!
pt: Nenhuma lista do MailChimp encontrada. Vá para Head over to <a href="%s" title="MailChimp.com">MailChimp.com</a> e configure seu primeiro mailing list. Em seguida, volte aqui para ajustá-la e definir opções e parâmetros.

en: No MailChimp forms found. Use the form to the right to create a new one.
pt: Nenhum formulário MaioChimp encontrado. Use o formulário à direita para criar um novo.

en: List Not Found
pt: Lista Não Encontrada

en: Duplicate
pt: Duplicados

en: Stats
pt: Estatísticas

en: Are you sure you want to delete the %s form? This cannot be undone.
pt: Tem certeza que deseja deletar o %s formulário? Ação irreversível.

en: Impressions
pt: Impressões

en: Submissions
pt: Cadastramentos

en: Conversion Rate
pt: Taxa de Conversão

en: List
pt: Lista

en: MailChimp Form successfully cloned.
pt: Formulário MailChimp clonado.

en: There was an error trying to clone your form. Please try again. If this error persists, please contact the YIKES Inc. support team.
pt: Erro durante a tentativa de clonar formulário. Tente novamente. Se persistir o erro, contate a equipe de suporte do IYKES Inc.

en: You need to connect to MailChimp before you can start creating forms. Head over to the <a href="%s" title="Settings Page">Settings Page</a> and enter your API key.
pt: Para criar formulários é necessário antes conectar-se ao MailChimp. Vá para a <a href="%s" title=“Página de Configurações“>Página de Configurações</a> and insira sua API key do MailChimp.

en: Create and manage your MailChimp opt-in forms on the following page. Select a form to make edits to it.
pt: Crie e gerencia formulários opt-in do MailChimp na próxima página. Selecione um formulário para editar.

en: Manage Forms
pt: Gerenciar formulários.

en: Delete
pt: Deletar

en: List Info.
pt: Informação da Lista.

en: View
pt: Ver

en: Edit Fields
pt: Editar Campos

en: Subscriber Count
pt: Número de Cadastrados

en: List Name
pt: Nome da Lista

en: Make edits to your MailChimp lists on the following page. Select a list to make edits to it.
pt: Edite listas do MailChimp na próxima página. Selecione uma lista para editar.

en: Manage Lists
pt: Gerenciar Listas do MailChimp

en: View Add-on
pt: Ver Add-on

en: Add-on Title
pt: Título do Add-on

en: View Link
pt: Ver Link

en: View All Add-Ons
pt: Ver Todos os Add-Ons

en: Affiliate Link
pt: Link do Afiliado

en: Emails Left
pt: Emails Remanescentes

en: Plan Type
pt: Tipo de Plano

en: Company
pt: Empresa

en: Industry
pt: Ramo

en: Member Since
pt: Membro Desde

en: Account Inactive
pt: Conta Inativa

en: MailChimp avatar
pt: Avatar do MailChimp

en: Account Active
pt: Conta Ativa

en: MailChimp Site
pt: Site do MailChimp

en: View All Activity
pt: Ver Toda Atividade

en: Account Overview
pt: Visão Geral da Conta

en: Below you'll find a brief overview of account activity as well as some account and profile info.
pt: Abaixo, uma rápida visão geral da atividade de sua conta e informações do seu perfil.

en: Remove File
pt: Eliminar Arquivo

en: Submit Button Text:
pt: Texto do Botão Enviar

en: Upload File
pt: Fazer Upload de Arquivo

en: Display Form Description:
pt: Exibir Descrição do Formulário

en: Form:
pt: Formulário:

en: Title:
pt: Título:

en: Please enter a valid MailChimp API key to connect your site to MailChimp.
pt: Insira um MailChimp API key válido para conectar seu site ao MailChimp.

en: create a form
pt: criar formulário

en: Are you sure you want to delete this form? This cannot be undone.
pt: Tem certeza que deseja deletar este formulário? Esta ação é irreversível.

en: Delete Form
pt: Deletar Formulário

en: Update Form
pt: Atualizar Formulário

en: Hide Form After Sign Up
pt: Esconder Formulário Após o Cadastramento

en: Redirect On Submission
pt: Redirecionar Após Envio

en: When the user signs up would you like to redirect them to another page?
pt: Deseja redirecionar o usuário para outra página após terminado o cadastramento?

en: AJAX form submissions transmit data without requiring the page to refresh.
pt: Envios de formulários AJAX transmitem dados sem exigir

en: Enable AJAX Submission
pt: Habilitar Envio AJAX

en: Submission Settings
pt: Configurações de Envio

en: Update Existing Subscriber
pt: Atualizar Cadastrado Preexistente

en: Update an existing subscriber's info when they attempt to re-subscribe instead of displaying an %s message.
pt: Atualizar informações do cadastrado preexistente ao invés de exibir %s  após tentativa de recadastramento.

en: When the user signs up, should they receive the default welcome email?
pt: Enviar email padrão de boas-vindas após o cadastramento?

en: No
pt: Não

en: Yes
pt: Sim

en: Send Welcome Email
pt: Enviar Email de Boas-Vindas

en: Double opt-in requires users to confirm their email address before being added to a list (recommended)
pt: Double opt-in exige que os usuários confirmem o email antes de serem efetivamente cadastrados (recomendado)

en: Optin Settings
pt: Configurações Opt-in

en: Single or Double Opt-in
pt: Single ou Double Opt-in

en: Create a new list
pt: Criar nova lista

en: It looks like you first need to create a list to assign this form to. Head over to
pt: Você deve primeiro criar uma lista no MailChimp para em seguida atribuir a ela um formulário. Vá para

en: Users who sign up via this form will be added to the list selected above.
pt: Usuários cadastrados por este formulário serão adicionados à lista do MailChimp selecionada acima.

en: No Lists Found
pt: Nenhuma Lista do MailChimp Encontrada

en: Associated List Settings
pt: Configurações de Lista do MailChimp associadas

en: Edit Another Form
pt: Editar Outro Formulário

en: Form Settings
pt: Configurações do Formulário

en: The message displayed to the user after they attempt to sign up for a mailing list using an email address that is already subscribed.
pt: Mensagem exibida ao usuário após tentativa de cadastro num mailing list onde já está cadastrado.

en: The message displayed to the user after they have entered a non-valid email address.
pt: Mensagem exibida ao usuário após a inserção de um email inválido.

en: The message displayed to the user after a generic error has occurred.
pt: Mensagem exibida ao usuário após um erro genérico ter ocorrido.

en: The message displayed to the user after they have submitted the form and the data has been successfully sent to MailChimp.
pt: Mensagem exibida ao usuário após o cadastramento e recebimento dos dados pelo MailChimp.

en: Error Message Explanation
pt: Explicação da Mensagem de Erro

en: Invalid Email
pt: Email Inválido

en: Email Already Subscribed
pt: Email já cadastrado

en: Success Message
pt: Mensagem de Sucesso

en: General Error Message
pt: Mensagem Geral de Erro

en: Enter your custom messages for this form below. Leave the field blank to use the default global error message.
pt: Insira abaixo suas mensagens personalizadas para este formulário. Deixe o campo em branco para usar a mensagem de erro geral padrão.

en: No Interest Groups Exist
pt: Não existem Interest Groups

en: Update
pt: Atualizar

en: It looks like we found some interest groups! Pre-select interest groups for this integration below.
pt: Foram encontrados alguns interest groups! Pre-selecione interest groups abaixo, para esta integração.

en: Use %s in Contact Form 7 to display the checkbox.
pt: Utilize %s no Contact Form 7 para exibir este quadrado (checkbox).

en: Once the Contact Form 7 integration is active you can use our custom shortcode [yikes_mailchimp_checkbox] in your contact forms to subscribe users to a pre-selected list.
pt: Uma vez ativa a integração com Contact Form 7, você poderá utilizar seu shortcode individualizado [yikes_mailchimp_checkbox] nos seus formulários de contato para cadastrar usuários numa lista pré selecionada.

en: Enabling the bbPress opt-in enables users who register to use the forums on your site to be automatically added to the mailing list of your choice.
pt: A ativação do opt-in bbPress, possibilita cadastrar automaticamente cadastrar, na mailing list de sua escolha, os usuários que se inscrevem para utilizar os forums no seu site.

en: Enabling the BuddyPress opt-in allows users who register for your site to be automatically added to the mailing list of your choice.
pt: A ativação do BuddyPress opt-in, possibilita cadastrar automaticamente, na mailing list de sua escolha, os usuários que se registram no seu site.

en: Enabling the Easy Digital Downloads checkout opt-in allows users who make a purchase to opt-in to your mailing list during checkout.
pt: A ativação do Easy Digital Downloads checkout opt-in possibilita oferecer a opção de cadastrar, na sua mailing list, os usuários que desejem fazê-lo durante o processo de checkout de uma compra no seu site.

en: Enabling the WooCommerce checkout opt-in form allows you to capture email addresses from users who make purchases in your store. This option will add an opt-in checkbox to the checkout page.
pt: A ativação do formulário WooCommerce checkout opt-in possibilita cadastrar emails de usuários que realizam compras no seu site. Um quadrado (checkbox) aparecerá para este propósito na página de checkout, permitindo aos usuários marcá-lo antes de finalizarem a compra.

en: WooCommerce Store
pt: Loja WooCommerce

en: Enabling the WordPress core registration form opt-in checkbox will display a checkbox to new users when registering for your site.
pt: A ativação do WordPress core registration form opt-in fará aparecer um quadrado (checkbox) permitindo aos usuários marcá-lo com a finalidade de se cadastrar na sua mailing list, enquanto se registram/subscrevem como usuários de seu site.

en: Enabling the WordPress core comment form opt-in checkbox will display a checkbox to your current users when leaving a comment (if they are not currently subscribed).
pt: A ativação do WordPress core comment form opt-in checkbox fará aparecer um quadrado (checkbox) permitindo aos usuários marcá-lo com a finalidade de se cadastrar na sua mailing list, cada vez que deixarem um comentário (caso já não estejam inscritos/subscritos).

en: WordPress Comment Form
pt: Formulário de Comentários do WordPress

en: Export Plugin Settings
pt: Exportar Configurações do Plugin

en: Import
pt: Importar

en: Select the Easy Forms for MailChimp export file you would like to import. You can use this field to import your optin forms or settings.
pt: Selecione a pasta do Easy Forms for MailChimp que foi previamente exportada, e que você deseja importar. Você pode utilizar este campo para importar seus formulários opt-in, bem como suas configurações.

en: Export Opt-in Forms
pt: Exportar Formulários Opt-In

en: Export Settings
pt: Exportar Configurações

en: Export YIKES Easy Forms for MailChimp plugin settings.
pt: Exportar configurações do plugin YIKES Easy Forms for MailChimp.

en: Import/Export Forms & Settings
pt: Importar/Exportar Formulários & Configurações

en: Opt-in form successfully deleted.
pt: Formulários Opt-in devidamente deletados.

en: It looks like the forms table is missing. Please de-activate and re-activate the plugin to attempt to create the table. If the error persists, please get in touch with the YIKES Inc. support team.
pt: Aparentemente, está faltando a tabela de formulários no banco de dados. Por favor desative e reative o plugin para tentar criar essa tabela. Caso o erro persista, por favor entre em contato com a equipe de suporte do YIKES Inc.

en: Below you'll find a list of add-ons available for YIKES Easy Forms for MailChimp. Each add-on extends the base functionality of the free plugin.
pt: Abaixo, você encontra uma lista de add-ons para o plugin YIKES Easy Forms for MailChimp. Cada add-on aumenta, de alguma forma, a funcionalidade da versão gratuita do plugin.

en: It looks like you need to re-validate your MailChimp API key before you can continue.
pt: É necessário revalidar seu MailChimp API key antes de continuar.

en: MailChimp Signup Form
pt: Formulário de Cadastro MailChimp (MailChimp Signup Form)

en: Submit
pt: Enviar

en: MailChimp opt-in widget for your sidebar.
pt: Widget MailChimp opt-in para sua barra lateral (sidebar).

en: <strong>Update</strong>: Update <em>only</em> the ones submitted. Leave existing interest groups as is.
pt: <strong>Atualizar</strong>: Atualizar <em>apenas</em> os enviados aqui. Manter os interest groups preexistentes do jeito que estão.

en: <strong>Replace</strong>: Replace all interest groups with the new ones submitted.
pt: <strong>Substituir</strong>: Substituir todos os interest groups preexistentes pelos enviados aqui.

en: Should the form be hidden after the user successfully signs up?
pt: Esconder formulário após o usuário enviá-lo.

en: Existing Interest Groups
pt: Interest Groups Existentes

en: Replace
pt: Substituir

en: The provided email is already subscribed to this list.
pt: O email fornecido já se encontra cadastrado.

en: Please provide a valid email address.
pt: Por favor, forneça um email válido.

en: Whoops! It looks like something went wrong. Please try again.
pt: Ocorreu um erro. Por favor tente novamente.

en: Select a field below to add to the form builder.
pt: Selecione um campo listado abaixo, por vez, para adicionar ao Construtor de Formulários.

en: Select an interest group below to add to the form builder.
pt: Selecione um interest group abaixo, por vez, para adicionar ao Construtor de Formulários.

en: Form Fields
pt: Campos de Formulário (Form Fields)

en: Form Fields &amp; Interest Groups
pt: Campos de Formulário (Form Fields) &amp; Interest Groups

en: Clear Form Fields
pt: Apagar Campos de Formulário (Form Fields)

en: Custom Messages
pt: Mensagens Configuráveis

en: Select fields from the right to add to this form, you can click a field to reveal advanced options, or drag it to re-arrange its position in the form.
pt: Selecione dentre os campos da direita para adicionar ao formulário. Clique num campo para revelar opções avançadas. Arraste-o para reorganizar a posição no formulário.

en: Form Builder
pt: Construtor de Formulários

en: Customize Form Messages
pt: Configurar Mensagens do Formulário

en: Customize Form Fields
pt: Configurar Form Fields (campos de formulário)

en: Descriptions are optional and you may choose to display it to visitors to your site.
pt: Descrições são opcionais e há opção de exibi-las aos visitantes do seu site.

en: The title of this signup form.
pt: Título deste formulário de cadastramento.

en: Edit
pt: Editar

en: Update this MailChimp form's fields, styles and settings below.
pt: Atualize abaixo os campos, estilos e configurações do formulário do MailChimp.

en: Freddie - MailChimp Mascot
pt: Freddie - Mascote do MailChimp

en: avg. sub. rate
pt: tx. méd. cadastr.

en: Average number of subscribers per month.
pt: Número médio de cadastrados por mês.

en: Number of new subscribers since the last campaign was sent.
pt: Número de novos cadastros desde a última campanha.

en: unsubscribed
pt: descadastrados

en: Number of users who have unsusbscribed.
pt: Número de usuários que se desalastraram.

en: subscribers
pt: cadastrados

en: Number of active subscribers.
pt: Número de cadastrados ativos.

en: Avg. Sub. Rate
pt: Tx. Méd. Cadastr.

en: view list
pt: ver lista

en: Subscribers
pt: Cadastrados

en: Unsubscribed
pt: Descadastrados

en: view List
pt: ver Lista

en: Message
pt: Mensagem

en: Type
pt: Tipo

en: Whoops, you don't have any lists set up. Head over to MailChimp to set up lists.
pt: Ops, não há listas configuradas. Vá para o MailChimp e configure listas.

en: Select a list from the dropdown above. View statistics related to this list below.
pt: Selecione uma lista do dropdown acima. Ver abaixo estatísticas relacionadas a esta lista.

en: Select a list
pt: Selecione uma lista

en: Expand Field
pt: Expandir Campo

en: Forms
pt: Formulários

en: Creating a new form
pt: Criar novo formulário

en: Add to Form Builder
pt: Adicionar ao Construtor de Formulários

en: Already assigned to your form
pt: Já atribuído ao seu formulário

en: required field
pt: campo de preenchimento obrigatório

en: Pre Defined Tags
pt: Tags predefinidas.

en: You can use any of the following tags to populate a MailChimp text field with dynamic content. This can be used to determine which page the user signed up on, if the user was logged in and more.
pt: Use qualquer das seguintes tags para pré-preencher um campo de texto (text field) do MailChimp com conteúdo dinâmico. Isso torna possível determinar em qual página o usuário se cadastrou, se o usuário estava logado, etc.

en: Detects if a user is logged in and pre-populates the field with an appropriate value.
pt: Detecta se um usuário está logado e pré-preenche o campo com valor apropriado.

en: No fields are assigned to this form. Select fields from the right hand column to add to this form.
pt: Nenhum campo foi atribuído ao formulário. Selecione campos da coluna da direita a fim de adicioná-los ao formulário.

en: Enter the description for the form field. This will be displayed to the user and provide some direction on how the field should be filled out or selected.
pt: Insira a descrição para o campo do formulário. Será exibida ao usuário e orientará para o preenchimento ou seleção do campo.

en: This field no longer exists in this list. Delete this field from the form to prevent issues on the front end.
pt: Este campo não existe mais nesta lista. Delete este campo do formulário para evitar problemas na sua página.

en: Close
pt: Fechar

en: Remove Field
pt: Remover campo

en: To change the %s please head over to <a href="%s" title="MailChimp" target="_blank">MailChimp</a>. If you alter the format, you should re-import this field.
pt: Para alterar %s vá para <a href=“%s” title=“MailChimp” target=“_blank”>MailChimp</a>. Em caso de alteração do formato, é necessário importar novamente neste campo.

en: Date Format
pt: Formato da data

en: Phone Format
pt: Formato de Telefone

en: International
pt: Internacional

en: Hide Label
pt: Ocultar Rótulo

en: Toggle field label visibility.
pt: Alternar visibilidade do rótulo de campo.

en: Hide this field from being displayed on the front end.
pt: Ocultar a visibilidade deste campo no front end.

en: Cannot toggle email field visibility.
pt: Não é possível alternar a visibilidade do campo de email.

en: Require this field to be filled in before the form can be submitted.
pt: Requerer obrigatoriedade de preenchimento deste campo para que o formulário possa ser enviado.

en: Hide Field
pt: Ocultar Campo

en: Email is a required field.
pt: E-mail é campo de preenchimento obrigatório.

en: Field Required?
pt: Campo Obrigatório?

en: Additional Classes
pt: Classes adicionais

en: Enter the description for the form field. This will be displayed to the user and will provide some direction on how the field should be filled out or selected.
pt: Insira a descrição para o campo do formulário. Será exibida ao usuário e orientará para o preenchimento ou seleção do campo.

en: Description
pt: Descrição

en: View Pre-Defined Tags
pt: Ver Tags Predefinidas

en: Default Selection
pt: Seleção Padrão

en: Select the option that should be selected by default.
pt: Selecione a opção que deve ser selecionada por padrão.

en: Which option should be selected by default?
pt: Qual opção deve ser selecionada por padrão?

en: Assign a default value to populate this field with on initial page load.
pt: Designe um default value (valor padrão) para preencher este campo

en: Assign a placeholder value to this field.
pt: Designe um placeholder value para este campo.

en: Default Value
pt: Default Value (Valor Padrão)

en: Field no longer exists.
pt: Campo não existe mais.

en: This field no longer exists in this list. Delete this field from the form to prevent issues on your website.
pt: Este campo não existe mais nesta lista. Delete este campo do formulário para evitar problemas no seu site.

en: We've encountered an error. No list ID was sent.
pt: Erro: nenhum list ID foi enviado.

en: We've encountered an error. Reload the page and try again. If the error persists, please reach out to support.
pt: Erro. Recarregue a página e tente novamente. Caso o erro persista, entre em contato com o suporte.

en: Easy Forms for MailChimp Add-Ons
pt: Add-Ons para o Easy Forms for MailChimp

en: Check out available add-ons for some seriously enhanced features.
pt: Confira os add-ons disponíveis para aumentar bastante a funcionalidade.

en: is a web design and development company located in Philadelphia, Pennsylvania, US. YIKES specializes in custom WordPress theme and plugin development, site maintenance, eCommerce, custom-built web-based applications and more.
pt: é uma empresa de design e desenvolvidmento na Filadélfia, Pensilvânia, Estados Unidos. A YIKES é especializada no desenvolvimento de temas e plugins do WordPress, manutenção de sites, eCommerce, aplicativos web, etc.

en: Vote that the plugin works
pt: Vote que o plugin funciona

en: Vote for Compatibility
pt: Vote pela compatibilidade

en: Tweet about it
pt: Escreva um tweet

en: Leave a review
pt: Escreva um depoimento

en: About YIKES Inc.
pt: Sobre YIKES Inc.

en: general settings
pt: configurações gerais

en: Select A Page or Post
pt: Selecione uma Página ou Post

en: Please enter a valid MailChimp API key to get started.
pt: Por favor digite um MailChimp API key válido para começar.

en: Create
pt: Criar

en: Create a list
pt: Crie uma Lista

en: Head over to <a href="http://www.MailChimp.com" title="%s">MailChimp</a> to create a new list.
pt: Crie uma Lista no <a href=“http://www.MailChimp.com” title=“%s”>MailChimp</a>.

en: Form Name
pt: Nome do Formulário

en: Form Description
pt: Descrição do Formulário

en: Associated List
pt: Lista do MailChimp Associada

en: Please enter a valid API key.
pt: Forneça uma API key válida

en: No lists were found on the account.
pt: Nenhuma lista encontrada.

en: Create a New Signup Form
pt: Criar Novo Formulário de Inscrição

en: Give your form a name, select a MailChimp list to assign users to, then click 'Create'.
pt: Dê um nome ao formulário, selecione uma Lista do MailChimp para designar usuários, e clique em ‘Criar’.

en: Debug Settings
pt: Configurações de Debug

en: API Cache Settings
pt: Configurações de API Cache

en: Dismiss Notice
pt: Dispensar este aviso

en: Additional Settings
pt: Configurações Adicionais

en: General Settings
pt: Configurações gerais

en: Integration Settings
pt: Configurações de Integração

en: Perform Migration
pt: Executar Migração

en: It's also strongly recommended that you take a backup of your database.
pt: Também é altamente recomendável fazer um backup do seu banco de dados.

en: Before you continue, it's strongly recommended you the perform the migration to ensure the plugin continues to function properly.
pt: Antes de continuar, é altamente recomendável executar a migração para assegurar o bom funcionamento do plugin.

en: In the newest version of %s, the options data structure has changed. We've also moved the mailing lists into its own database table to allow for some higher level customization. Now you can easily create multiple forms and assign them to the same mailing list.
pt: Na versão mais recente do %s, ocorreram mudanças na estrutura de dados de opções (options data structure). Também mudamos os mailing lists para uma tabela exclusiva de banco de dados a fim de permitir uma maior customização. A partir de agora é possível criar vários formulários e designá-los a um único mailing list.

en: It looks like you're upgrading from a previous version of %s.
pt: Você parece estar fazendo upgrade de uma versão anterior do %s.

en: The previously stored options for %s have been cleared from the database. You should update the plugin options on the <a href='%s' title='Settings Page'>settings page</a> before continuing. You should also update the shortcodes used to generate your forms, and any widgets you may have previously set-up.
pt: As opções previamente armazenadas para %s foram apagadas do banco de dados. Você deve atualizar as opções do plugin na <a href=‘%s’ title=‘Settings Page’>página de configurações</a> antes de continuar. Você deve também atualizar os shortcodes usados para gerar os formulários e quaisquer widgets previamente configurados.

en: Settings Page/General Settings
pt: Página de Configurações / Configurações Gerais

en: Enable Debugging
pt: Habilitar Debugging

en: Connecting to MailChimp
pt: Conectando ao MailChimp

en: Enter reCaptcha Secret Key
pt: Insira o reCaptcha Secret Key

en: API Connection
pt: Conexão API

en: MailChimp API Key
pt: API Key do MailChimp

en: Select Checkboxes to Generate
pt: Marque os Quadrados para Gerar

en: Enter reCaptcha Site Key
pt: Insira o reCaptcha Site Key

en: View User
pt: Ver Usuário

en: View List
pt: Ver lista

en: YIKES Inc. Easy Forms for MailChimp Upgrade Options Structure
pt: Estrutura de Opções de Upgrade - YIKES Inc. Easy Forms for MailChimp

en: Welcome
pt: Boas Vindas

en: Edit Form
pt: Editar Formulário

en: Support
pt: Suporte

en: Account
pt: Conta

en: Settings.
pt: Configurações.

en: Opt-in Forms
pt: Formulários Opt-in

en: Create a form
pt: Criar formulário

en: You need to <a href="%s" title="%s">create a form</a> before you can add one to a page or post.
pt: É necessário <a href=“%s” title=“%s”>criar um Formulário</a> antes de adicioná-lo a um post ou página.

en: Submit Button Text
pt: Texto do Botão Enviar

en: Display Form Title
pt: Exibir Título do Formulário

en: Display Form Description
pt: Exibir Descrição do Formulário

en: Please Import Some MailChimp Lists
pt: Importe Algumas Listas do MailChimp

en: YIKES Inc. Easy Forms for MailChimp requires a minimum of PHP 5.3. The plugin will not function properly until you update. Reach out to your host provider for assistance.
pt: YIKES Inc. Easy Forms for MailChimp requer no mínimo PHP versão 5.3. Este plugin não funcionará direito enquanto você não atualizar a versão do PHP. Entre em contato com seu web host para obter assistência neste sentido.

en: It looks like you've been using %s for 2 weeks now. We hope you're enjoying the features included with the free version. If so, please consider leaving us a review. Reviews only help to catch other users attention as well as provide us with feedback to grow and improve upon. If you're really enjoying the plugin, consider buying an add-on or developer license for some really awesome features and premium support.
pt: Olá, %s, você está utilizando o %s há 2 semanas. Esperamos que esteja gostando dos recursos incluídos na versão gratuita. Caso afirmativo, por favor escreva um depoimento. Depoimentos nos ajudam a expandir e melhorar cada vez mais o plugin. Se você estiver de fato gostando do plugin, considere a compra de um add-on ou licença de desenvolvedor, para ter acesso a certos recursos incríveis e suporte premium.

en: Dismiss
pt: Dispensar

en: Leave A Review
pt: Deixe um Depoimento

en: Hi, %s, you've been using %s for 2 weeks now. We hope you're enjoying the features included with the free version. If so, please consider leaving us a review. Reviews provide us with feedback to grow and improve the plugin. If you're really enjoying the plugin, consider buying an add-on or developer license for some really awesome features and premium support.
pt: Olá, %s, você está utilizando o %s há 2 semanas. Esperamos que esteja gostando dos recursos incluídos na versão gratuita. Caso afirmativo, por favor escreva um depoimento. Depoimentos nos ajudam a expandir e melhorar cada vez mais o plugin. Se você estiver de fato gostando do plugin, considere a compra de um add-on ou licença de desenvolvedor, para ter acesso a certos recursos incríveis e suporte premium.

en: We encountered an error. Please contact the YIKES Inc. support team.
pt: Erro. Favor contatar a equipe de suporte da YIKES Inc.

en: Failed nonce validation
pt: Falha na validação de nonce criptográfico

en: We've run into an error. The security check didn't pass. Please try again.
pt: Erro na verificação de segurança. Tente novamente.

en: Thanks :)
pt: Obrigado :)

en: More plugins by YIKES
pt: Mais plugins de YIKES

en: Settings
pt: Configurações

en: To display the number of subscribers for the list associated with this form, use %s in the form description field above.
pt: Para exibir o número de cadastrados na lista associada a este formulário, utilize %s no campo de descrição do formulário acima.

en: Opt-in form successfully updated.
pt: Formulário Opt-in atualizado com sucesso.

en: No Interest Groups Found
pt: Nenhum Interest Group Encontrado

en: Oh No!
pt: Oh Não!

en: We've encountered an error. Please try again. If the error persists, please contact support.
pt: Erro. Por favor tente novamente. Caso o erro persista, entre em contato com a equipe de suporte.

en: Uh Oh...It looks like we ran into an error! Please reload the page and try again. If the error persists, please contact the YIKES Inc. support team.
pt: Erro. Por favor recarregue a página e tente novamente. Caso o erro persista, entre em contato com a equipe de suporte do YIKES Inc.

en: debug settings page
pt: página de configurações de debug

en: Error
pt: Erro

en: Please try again. If the error persists please get in contact with the YIKES Inc. support team.
pt: Erro. Tente novamente. Caso o erro persista, entre em contato com a equipe de suporte do YIKES Inc.

en: Error Creating Form
pt: Erro na Criação de Formulário

en: MailChimp Account Activity
pt: Atividade da Conta MailChimp

en: Preloader
pt: Pre-carregador

en: MailChimp List Stats
pt: Estatísticas da Lista MailChimp

en: Delete MailChimp Site Cache
pt: Deletar o Cache do MailChimp

en: Blog Name
pt: Nome do Blog

en: Pre-populate the field with the current blog name that the user is on when opting in to your mailing list. This is especially helpful for multi-site networks.
pt: Pré-popular este campo com o nome do blog que o usuário se encontra no momento em que optou por se cadastrar na sua mailing list. Isso é especialmente importante para redes multi-site.

en: User Logged In
pt: Usuário Logado

en: Page URL
pt: URL da Página

en: Pre-populate the field with the current page URL that the user is on when opting in to your mailing list.
pt: Pré-popular este campo com a URL da página atual em que o usuário se encontra no momento em que opta por se cadastrar na sua mailing list.

en: Pre-populate the field with the current page or post ID that the user is on when opting in to your mailing list.
pt: Pré-popular este campo com o ID da página ou post em que o usuário se encontra no momento em que opta por se cadastrar na sua mailing list.

en: Pre-populate the field with the current page or post title that the user is on when opting in to your mailing list.
pt: Pré-popular este campo com o título da página ou post em que o usuário se encontra no momento em que se cadastra na sua mailing list.

en: Page Title
pt: Título da Página

en: View bundled classes
pt: Ver classes agrupadas

en: Assign additional classes to this field. %s.
pt: Designar classes adicionais a este campo. %s.

en: type
pt: tipo de campo

en: About YIKES
pt: Sobre YIKES

en: Show YIKES Some Love
pt: Demonstre seu carinho e agradecimento ao YIKES

en: Show YIKES Inc. Some Love
pt: Demonstre seu carinho e agradecimento ao YIKES Inc.

en: Import/Export
pt: Importar/Exportar

en: Addon Settings
pt: Configurações do Addon

en: No fields assigned to this form. Select some fields to add to this form from the right hand column.
pt: Nenhum campo foi designado para este formulário. Selecione um ou mais campos que se encontram na coluna da direita, e adicione-o(s) ao formulário.

en: Are you sure you want to delete all of the fields assigned to this form?
pt: Tem certeza que deseja deletar todos os campos designados para este formulário?

en: Locating Interest Groups
pt: Localizando Interest Groups

en: MailChimp Opt-In Form
pt: Formulário OptIn do MailChimp

en: Disclaimer: <strong>Easy Forms for MailChimp by YIKES</strong> is in no way endorsed, affiliated or backed by MailChimp, or its parent company Rocket Science Group.
pt: Advertência: A empresa <strong>YIKES Inc. Easy Forms for MailChimp</strong> não possui nenhuma relação com a empresa MailChimp ou sua controladora, Rocket Science Group, não recebendo qualquer apoio ou suporte delas.

en: Retreiving List Data
pt: Recuperação dos dados da lista

en: Page ID
pt: ID da página

en: Edit ReCaptcha Settings
pt: Editar Configurações de ReCaptcha

en: Optin settings screenshot
pt: Screenshot das configurações Opt-in

en: Create first optin form screenshot
pt: Criar o primeiro screenshot de formulário opt-in

en: Are you sure you want to delete "%s" from "%s?"
pt: Tem certeza que deseja deletar "%s" de "%s?"

en: Optin Forms
pt: Formulários de Optar pelo Cadastramento (opt-in)

en: To edit this lists segments, head over to
pt: Para editar estes segmentos de lista, vá para

en: condition #%s : If %s %s %s
pt: condição  #%s : Se %s %s %s

en: subscribers assigned to this group
pt: Cadastrados neste grupo

en: month
pt: mês

en: of
pt: de

en: from this mailing list?
pt: do mailing list?

en: successfully imported.
pt: devidamente importado.

en: please be patient while your options are updated and the process has completed
pt: tenha paciência enquanto suas opções são atualizadas e o processo é finalizado

en: Submit New Github.org Issue
pt: Apresentar Novo Problema no Github.org

en: It looks like we've run into a reCaptcha error.
pt: Deve ter havido um erro do reCAPTCHA.

en: enter a valid MailChimp API key
pt: insira uma API key do MailChimp válida

en: Please %s to setup your integrations.
pt:  %s para configurar suas integrações.

en: No MailChimp lists found. Head over to
pt: Nenhuma lista do MailChimp encontrada. Vá para

en: Chimp Chatter
pt: Chip Chatter

en: No forms found. It looks like you need to <a href="%s" title="%s">%s</a>.
pt: Não foram encontrados formulários. É necessário <a href="%s" title="%s">%s</a>.

en: to create your first list
pt: para criar sua primeira lista

en: Thank You for subscribing! Check your email for the confirmation message.
pt: Obrigado por se cadastrar! Importante: Verifique seu email, pois foi enviada uma mensagem de confirmação na qual é necessário clicar num link. Seu cadastro somente será efetuado após você clicar nesse link. Caso não encontre o email na sua caixa de entrada, verifique se ele não caiu acidentalmente na sua caixa de spam ou lixo eletrônico.

en: View Add-Ons
pt: Ver Add-Ons

en: This plugin made with %s by %s
pt: Este plugin foi feito com %s por %s

en: ReCaptcha Settings
pt: Configurações ReCaptcha

en: Enable ReCaptcha
pt: Habilitar ReCaptcha

en: View Addons
pt: Ver Add-Ons

en: Whoops! It looks like this form doesn't exist. If this error persists you may want to toggle on debugging on the <a href='%s'>%s</a>
pt: Formulário aparentemente inexistente. Caso este erro persista, ative o modo debug <a href='%s'>%s</a>

en: new since send
pt: novo desde envio

en: New Since Send
pt: Novo Desde Envio
